12:21 پنج شنبه, 06 ارديبهشت 1397

کیوجوتسو - هنر تیر و کمان سامورائی

 

 

کیو جوتسو هنر تیراندازی با کمان

 

کيو جوتسو ( هنر تيراندازي با کمان ) , هنر رزمي سنتي ژاپني که توسط سامورايي ها ژاپن فئودال استفاده ميشد , آنها با استفاده از يک کمان ( يومي Yumi) اين هنر باستاني را تمرين ميکردند . گر چه ممکن است يک سامورايي به عنوان بهترين شمشيرزن با کاتانا ( کن جوتسو ) شناخته شود, اما در واقع " کيو جوتسو " يک مهارت بسيار مهم و حياتي است که براي بخش عمده ايي از تاريخ ژاپن در نظر گرفته ميشود.

در بيشتر دوره " کاماکورا " و تمام دوره " موروماچي " ( 1185 - 1568 ) , کمان به عنوان نمادي از جنگجو سلحشور بوده , و راه زندگي جنگجو مرتبط است با " راه کمان و اسب " ( کيوبا نو ميچي Kyuba No Michi) .

 

" پيشرفت و تمرين "

يکي از قديمي ترين مدارس رسمي " کيو جوتسو Kyujutsu" , که در قرن 14 تاسيس شد , " اوگاساوارا - ريو Ogasawara - Ryu" بود , اين مدرسه هنر تيراندازي با کمان را به صورت علمي تدريس ميکرد . به خصوص اينکه , تمرين تيراندازي با کمان در حين سوارکاري با اسب ( يابوسامه Yabusame) را توسعه داد و آموزش گسترده ايي در اين زمينه به انجام رساند . کمان ( يومي ) در شکلي نامتقارن و اندازه ايي نسبتا بزرگ در آن زمان غير معمول بوده , " يومي " در اندازه هاي مختلفي ساخته ميشود , گاهي اوقات کمي کمتر از 6 فوت و گاهي اوقات کمي بيشتر از 7 فوت طول دارد ( هر فوت 30 سانتي متر مي باشد ) و تنها در يک سوم پاييني آن جايگاهي براي به دست گرفتن کمان تعبيه شده است . در زمان اوج استفاده از " يومي " , آنها را با ترکيبي از چوب و چوب خيزران ( بامبو ) ميسازند , همچنين مانند کمان نيز سر تيرهاي مختلفي ساخته ميشود که هر کدام از آنها در مراسمات و برنامه هاي مخصوصي به کار برده مي شود . آموزش شامل 1000 بار تيراندازي با کمان در هر روز , استفاده از تکنيک هاي توسعه يافته با تمرکزي بالا در مراحل مختلف تيراندازي و همچنين نگرش ذهني مورد نياز براي هر مرحله تيراندازي است . علاوه بر اين ها , انجام بسياري از تاکتيک هاي تخصصي براي گروه هاي تيرانداز مي باشد .

 

 

" کاهش محبوبيت و تمرينات مدرن "

در سال 1543 تفنگ فتيله ايي به ژاپن معرفي شد , ديري نگذشت که ژاپن شروع به ساخت تفنگ فتيله ايي با نام " تانه گاشيما Tanegashima" کرد و تاکيد بر روي کسب مهارت در هنر " کيو جوتسو " به تدريج کاهش يافت , به طوريکه " تانه گاشيما " و " ياري " ( نيزه سنتي ژاپني ) به سلاح هاي اصلي جنگ مبدل گشتند . در نهايت هنر " کيو جوتسو " به سبکي مدرن و امروزي به نام " راه کمان " ( کيودو Kyudo) تبديل شد , سبکي که امروزه آن را تمرين مي کنند .

 

(به کوشش مصطفی پروار)

 

 

آمار بازديدکنندگان

امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
این ماه
ماه قبل
تمام روزها
995
590
4474
5162
20055
28555
1640192

آنلاین (15 دقیقه پیش):25
25 مهمان
هیچ کاربری

Your IP:54.198.164.83

نظر سنجی

نظر شما درباره مطالب و اطلاع رسانی این سایت چیست؟

آخرین خبرها

اسامی قبول شدگان آزمون سراسری کن جوتسو

IMAGE

شنبه, 11 آبان 1392   روز جمعه مورخ 10 آبان ماه آزمون سراسری آکادمی کن جوتسو ایران برگزار گردید که در...

استاژ فنی خوزستان برگزار شد

IMAGE

دوشنبه, 10 آذر 1393   به همت آقای سیافی عضو رسمی آکادمی کن جوتسو ایران در شهرستان اهواز، یکدوره...

اطلاعیه مهم آکادمی کن جوتسو ایران

جمعه, 15 آبان 1394   ***  اطلاعیه مهم آکادمی کن جوتسو ایران  ***   به اطلاع می رساند اخیرا...

اطلاعیه مهم وزارت دفاع

یکشنبه, 19 مرداد 1393   به دستور وزارت محترم دفاع جمهوری اسلامی ایران"   جهت ساماندهی به سلاحهای...

اعطای نمایندگی فعال به استانهای کشور

شنبه, 08 شهریور 1393   اعطای نمایندگی فعال به استانهای فاقد نمایندگی   آکادمی کن جوتسو ایران در...

تماس با ما

آدرس: تهران، بلوار سعادت آباد، کوچه کنعانی مقدم، برج فرشته

تلفن: 09126954678        2721-231(209)1+

ایمیل: kenjutsuiran@yahoo.com